Triptych s Trůnící Pannou Marií s dítětem s anděly, světicemi a světci (levé křídlo)

(1327 – 1349)
Název Triptych s Trůnící Pannou Marií s dítětem s anděly, světicemi a světci (levé křídlo)
Místo vzniku Florencie; Itálie
Celek Triptych s Trůnící Pannou Marií s dítětem s anděly, světicemi a světci
Datování cca 1340
Provenience 1803 sbírka Tommaso degli Obizzi, Catajo u Padovy (?); do roku 1918 sbírka Františka Ferdinanda d’Este, zámek Konopiště; do roku 1939 sbírky státního zámku Konopiště
Způsob nabytí získáno 1939 ze státního zámku Konopiště
Inventární číslo O 11960
Katalogové číslo 2
Tematický celek Staří mistři II
Sbírka Sbírka starého umění
Druh uměleckého díla obraz
Rozměry
výška 46 cm / šířka 12 cm
Materiál
Technika
Literatura
  • PUJMANOVÁ–PŘIBYL 2008, 76-77
    Olga Pujmanová in cooperation with Petr Přibyl, Italian painting c. 1330–1550, III/1, I. National Gallery in Prague, II. Collections in the Czech Republic, illustrated summary catalogue, Prague 2008.

Učitelem Bernarda Daddiho byl Giotto, který proslul impozantními freskovými cykly a monumentálními deskovými obrazy. Oproti tomu Daddi se specializoval na malbu menších přenosných oltáříků určených k soukromé devoci, jako je tento triptych. Ve středu ukazuje trůnící Pannu Marii obklopenou anděly, světicemi a světci, jak kojí malého Ježíška. Křídla zdobí scény Narození a Ukřižování; nahoře jsou ztvárněni archanděl Gabriel a Panna Marie ze Zvěstování. Bernardo Daddi se svými spolupracovníky vytvořil velké množství podobných děl. Především jeho zásluhou se práce tohoto charakteru staly příznačným projevem florentského malířství konce první poloviny 14. století.

Lucie Němečková 2021