Portrét Anselma Boëtia de Boodt

Aegidius II. Sadeler  – inventor
(1570 – 1625)
Název Portrét Anselma Boëtia de Boodt
Místo vzniku Praha; Země Koruny české
Stav I.
Datování 1603 – 1604
Způsob nabytí Získáno: 1962
Inventární číslo R 155110
Tematický celek Manýristická grafika
Sbírka Sbírka grafiky a kresby
Druh uměleckého díla grafika
Nápis ANSELMVS BOETIVS DE BOODT (...) AVLAE MEDICVS. OBSTANDO, SORTIS CASVS DELEMVS ACERBOS, / HINC VNI FIDAS, ET AB VNO STABILE SVMES. VNO SVMES STABILE. HANC EFFIGIEM AMICO SVO OPTIME DE SE (...) M[AIESTATIS] SCVLPTOR.
Přípis

Dole v kartuši: HANC EFFIGIEM AMICO SVO OPTIME DE SE / MERITO ANTIQVAQ[UE] APVD GRVDIOS NOBILITATE / CLARO GRATITVDINIS ERGO SCVLPSIT ET / DEDICAVIT AEGIDIVS SADELER S[ACRAE] C[AESAREAE] M[AIESTATIS] SCVLPTOR.

Rozměry
výška 219 mm / šířka 133 mm
Materiál
Technika
Literatura
  • Limouze 1997, s. 11
    Dorothy Limouze, Umění rytiny na císařském dvoře v Praze, in: Kat. Praha 1997
  • Kat. Bruxelles 1992
    Isabelle de Ramaix (ed.), Les Sadeler, Graveurs et éditeurs, Bruxelles 1992.
  • Haupt in kat. Essen-Wien 1988, s. 101
    Christian Beufort (ed.), Prag um 1600, Essen – Wien 1988
  • Purš 2011, s. 571, 575–578
    Ivo Purš, Anselmus Boëtius de Boodt: lékař, mineralog a alchymista, in: Purš – Karpenko 2011, s. 535–580.

Anselmus Boëtius de Boodt (1550–1632) byl významným příslušníkem Rudolfova dvora. Vlámský lékař a přírodovědec, alchymista a tvůrce emblémů se nejvíce proslavil v mineralogii, je dokonce pokládán za jednoho ze zakladatelů jejího moderního studia. V Čechách pobýval zřejmě již od konce sedmdesátých let, údajně jako lékař Viléma z Rožmberka; v roce 1588 byl jmenován dvorním lékařem Rudolfa II. a roku 1604 dokonce jeho osobním lékařem. Tuto pozici zastával až do císařovy smrti, později, v roce 1614, se vrátil do rodných Brugg. Sadeler zvolil pro De Boodtův portrét svou oblíbenou formuli, ovál s obíhajícím nápisem, který však doplnil o prvky osobního charakteru. Po stranách jsou zobrazeny erby De Boodtových předků (nalevo nahoře otcův – Boodt, napravo matčin – Voet). Jak si povšiml Ivo Purš, zvýrazněná slova De Boodtovy devízy v horní části grafického listu: Obstando sortis casus delemus acerbos hinc uni Fidas, et ab Vno Stabile Svmes (Odporováním zahlazujeme trpké rány osudu. Důvěřuj proto jedinému a získáš od jediného stálost), jsou anagramy jeho jména. V medailonku nahoře je zachycen boj sokola s jeřábem a opakují se slova Obstando delemus. Jak Purš uvádí, jde o De Boodtovu impresu s alchymistickým podtextem, která má původ v emblematice. Na parapetu se opakuje Sumes stabile uno (Získáš, co je stálé), s alchymickým symbolem slunce či zlata. Důvěrnější vztah mezi portrétovaným a Sadelerem se projevuje ve věnování, v němž rytec oslovuje De Boodta jako svého nejlepšího přítele.

Blanka Kubíková 0000